۰

وعده جدید درباره فاز 11

میز نفت - وزیر نفت گفت: با بهره‌برداری از بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی تا دو ماه آینده، پرونده توسعه میدان گازی پارس جنوبی تکمیل و بسته خواهد شد.
اوجی و رئیسی | میز نفت
اوجی و رئیسی | میز نفت
به گزارش میز نفت،  جواد اوجی در گفت‌ وگو با بخش خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما اظهار کرد: امروز پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی با ظرفیت دریافت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز خام به بهره‌برداری رسید که ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب است و این رقم به ظرفیت پالایشی گاز کشور اضافه می‌شود.

وی افزود: افزون بر این، با راه‌اندازی این پالایشگاه روزانه بیش از ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه نزدیک به یک تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، یک میلیون تن گاز اتان و روزانه ۴۰۰ تن گوگرد تولید خواهد شد.

وی تأکید کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، ایرانی‌ ترین پالایشگاه در کشور است که بیش از ۷۵ درصد تجهیزات آن از توان سازندگان داخل کشور و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده است.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی این پروژه، ظرفیت پالایشی کشور ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش می‌ یابد که کمک شایانی به بحث تأمین انرژی در داخل کشور خواهد بود.

آقای اوجی حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه را ۲.۷ میلیارد دلار اعلام و بیان کرد: بر اساس محاسبات کارشناسی، درآمد یک سال محصولات تولیدی در این پالایشگاه، نزدیک به ۳ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: این آخرین پالایشگاه منطقه پارس جنوبی است که با اجرای آن، پرونده پالایشگاه‌های گازی در این منطقه بسته شد و با راه‌اندازی فاز ۱۱ ظرف یک تا دو ماه آینده از سوی همکاران من در شرکت ملی نفت ایران، پرونده توسعه پارس جنوبی بسته خواهد شد.

وی تأکید کرد: چهار طرح دیگر نیز امروز به افتتاح رسید که ارزش مجموع این طرح‌ها ۳.۵ میلیارد دلار است.

وی گفت: با تلاش صنعتگران ایرانی، خوشبختانه زمستان سرد امسال را بدون هیچ خللی در بخش پایین‌دست و بالادست سپری کردیم.
شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۱۳
کد مطلب: 35065
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *