۰

آماری دیگر از افت تولید گاز

میز نفت - معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) میزان سرمایه‌گذاری در فاز ۱۴ پارس‌جنوبی را ۵.۲میلیارد دلار برشمرد و گفت: با درآمد سالانه حدوداً ۵میلیارد دلاری این پروژه، یک‌ساله هزینه‌های سرمایه‌گذاری آن بازمی‌گردد.
پارس‌جنوبی | میز نفت
پارس‌جنوبی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، حمید بازارگان، معاون صنایع پیشرفته و پروژه‌های کلان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اظهار داشت: فاز 14 پارس جنوبی آخرین برگ از کتاب مهم‌ترین پروژه صنعتی کشور پس از انقلاب است که راه‌اندازی آن سبب پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز می‌شود.

وی افزود: این ابرپروژه، بزرگترین پروژه زیرساختی کشور در 5 سال اخیر بوده که به‌دست متخصصان داخلی به‌انجام رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی شاهد بسته‌شدن پرونده توسعه بخش خشکی میدان گازی مشترک پارس جنوبی هستیم و تکمیل آن، بدون شک در کاهش چالش‌های ناشی از ناترازی گاز در فصول سرد سال، مؤثر است.

معاون ایدرو با بیان اینکه "یکی از موانع مهم پیشِ‌رو توقف اعتبارات این پروژه بود، اما در مدت کوتاهی ظرف سه سال این مسائل حل‌وفصل شد"، گفت: فاز 14 پارس جنوبی، بزرگترین پروژه توسعه‌ای کشور در موضوع ساخت داخل پس از تحریم‌های سال 97 بود که هشت شرکت ایرانی در این پروژه به‌صورت کنسرسیومی نقش داشتند و با همکاری خوب وزارتخانه‌های صمت و نفت، سعی کردیم شرکت‌ها را در این زمینه توانمند کنیم.

وی ادامه داد: با رسیدن تولید روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به بیش از 700 میلیون مترمکعب، از رقیب قطری خود در برداشت روزانه سبقت گرفته‌ایم و به‌عنوان یک متخصص مخزن اعلام می‌کنم که در فاز 14 پارس جنوبی، مهاجرت گاز در مخزن، از سمت قطر به‌سمت ایران است و این مسئله را دبی برداشت گاز به ما نشان می‌دهد.

بازارگان میزان سرمایه‌گذاری در فاز 14 پارس جنوبی را 5.2 میلیارد دلار برشمرد و گفت: با درآمد سالانه حدوداً 5 میلیارد دلاری این پروژه، یک‌ساله هزینه‌های سرمایه‌گذاری آن بازمی‌گردد.

وی اضافه کرد: از سال 1404 سالانه معادل یک فاز پارس جنوبی یعنی 25 میلیون مترمکعب در روز افت تولید از این میدان مشترک خواهیم داشت که از امروز باید با اجرای پروژه‌های نگهداشت تولید، به‌فکر جبران افت تولید میدان باشیم.
منبع : تسنیم
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 35086
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *