۰

اشتباه اوپک در باره شیل نفت ها

یک موسسه مشاور انرژی آمریکایی اعلام کرد: اوپک با این تفکر که در صورت سقوط قیمت نفت به زیر 90 دلار تولید نفت شیل آمریکا غیر اقتصادی خواهد شد، اشتباه کرده است.
به گزارش «ميزنفت» به نقل از به نقل از بلومبرگ، دانیل یرگین نایب رییس موسسه مشاور انرژی آی اچ اس در کلرادو گفت:‌ سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در رسیدن به توافق درباره تولید در نشست پنجشنبه هفته جاری در وین شرایط سختی را سپری خواهد کرد.

در نتیجه افزایش حفاری‌های نفت شیل در آمریکا قیمت نفت ماه گذشته روند نزولی شدیدی پیدا کرد، بطوریکه تمام فعالان این حوزه از ترس کاهش بیشتر قیمت‌ها فروشنده شدند. در شرایطی که تولید اوپک افزایش یافته و نشانه‌های روزافزونی مبنی بر کاهش تقاضا وجود دارد، توسعه نفت شیل در آمریکا تولید این کشور را به بالاترین سطح تولید در سه دهه اخیر رسانده است.

دانیل یرگین که همچنین نویسنده برنده جایزه پولیتزر است، پس از سخنرانی در یک کنفرانس سالانه انرژی در دانشگاه کلمبیا گفت: ‌یکی از بزرگترین مسائل تعجب‌برانگیز برای بسیاری از تحلیلگران میزان انعطاف پذیری بخش نفت شیل آمریکا به دلیل فناوری و بهره وری است. سرعت بالا رفتن یادگیری در این بخش در واقع از سرعت کاهش قیمت نفت بیشتر است.

آمار وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد: تولید نفت خام آمریکا در هفته منتهی به هفتم نوامبر به روزانه ۹ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین آمار هفتگی تولید از سال ۱۹۸۳ تاکنون است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در چشم انداز کوتاه مدت خود درباره انرژی اعلام کرد: تولید نفت آمریکا در سال جاری به طور متوسط هشت میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه در روز و در سال ۲۰۱۵ میلادی به متوسط ۹ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که بالاترین سطح از سال ۱۹۷۰ است.‌ تولید آمریکا نسبت به سال گذشته که روزانه هفت میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه بود افزایش نشان می دهد.

یرگین افزود: حدود ۸۰ درصد تولید نفت شیل که در سال ۲۰۱۵ وارد بازار می‌شود با هزینه ۵۰ تا ۶۹ دلار در هر بشکه صرفه اقتصادی خواهد داشت. فکر می‌کنم این فرضیه کشورهای عضو اوپک، اروپاییان و دیگران مبنی بر اینکه کاهش قیمت نفت به زیر ۹۰ دلار تولید نفت شیل را غیراقتصادی خواهد کرد، اشتباه بوده است.

نفت برنت در چهاردهم نوامبر به قیمت ۷۶ دلار و ۷۶ سنت در هر بشکه(پایین ترین قیمت چهار سال گذشته ) تنزل کرد. نفت برنت که معیار قیمتگذاری بیش از نیمی از نفت‌های موجود در جهان است در آخرین روز معاملات هفته گذشته با یک دلار و سه سنت افزایش به ۸۰ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. همچنین نفت سبک آمریکا نیز در سال جاری ۲۲ درصد کاهش قیمت داشته است.

یرگین گفت: فعالان بازار روی راهکارهای تولید تمرکز دارند. آنها قصد دارند حاشیه‌هایی نظیر به دست‌ آوردن میادین جدید را کنار بگذارند و روی راهکارهای تولید بیشتر چاهها تمرکز کنند و فعالان این بخش در حال حاضر اطلاعات بیشتری درباره تولید نفت نسبت به چند سال قبل دارند.

اوپک در ماه اکتبر روزانه ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که برای پنجمین ماه متوالی بالاتر از هدفگذاری جمعی این گروه برای تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت است.

یرگین گفت:‌ فکر میکنم این امر نشان می‌دهد که اوپک سازمانی از کشورهایی است که مواضع بسیار متفاوت اقتصادی و سیاسی دارند. این اعضا صرفا در یک زمینه متحد هستند و آن این است که آن همگی صادرکننده نفت هستند. اوپک مجموعه‌ای از کشورهایی است که تعداد کمی از اعضای آن کلیدی هستند.
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 3903
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *