۰

حمله به عربستان برای افزایش قیمت نفت

پایگاه اینترنتی یمن پرس مدعی شد حوثی ها برای نجات اقتصاد ایران و بالا بردن قیمت نفت، در صدد برنامه ریزی به منظور حمله به عربستان سعودی هستند.
به گزارش «ميزنفت» به نقل از پایگاه خبری یمن پرس، منابع آگاه فاش کردند حوثی ها ممکن است برای نجات اقتصاد ایران، به حمله علیه عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان اقدام کنند.

این پایگاه ادعا کرد: حوثی ها برخی نقشه های نظامی را برای تحقق این هدف پایه ریزی می کنند.

این منابع گفتند کاهش قیمت نفت که اخیرا اتفاق افتاده است، موجب بروز بحرانی اقتصادی شده که دولت ایران فکر آن را نمی کرد و انتظار آن را نداشت و قیمت نفت به کاهش خود ادامه داد و به سطح پائین یعنی زیر شصت دلار در هر بشکه رسید و این انتظار وجود دارد که این کاهش ادامه پیدا کند.

به ادعای این پایگاه، ایران معتقد است که تدارک حمله ای از سوی حوثی ها علیه عربستان سعودی به افزایش قیمت نفت منجر خواهد شد و در نتتیجه آن، روسیه و ایران بزرگترین برندگان و استفاده کنندگان این مساله خواهند بود.

ایران درپی کاهش صادرات نفت این کشور از چهار میلیون بشکه در روز به یک میلیون و دویست هزار بشکه به علت تحریم های آمریکا و اروپا، از بحران اقتصادی سختی رنج می برد. اخیرا هم قیمت هر بشکه نفت از بیش از صد دلار به زیر شصت دلار رسیده و این بدین معناست که ایران چهل درصد از در آمدهای نفتی که منبع اصلی ارزی این کشور محسوب می شود، از دست بدهد.

گزارش های خبری رسانه ای می گویند عربستان سعودی به عمد قیمت نفت را کاهش داده و با پائین آوردن میزان تولید مخالف است چرا که از ذخیره نقدی بسیار خوبی برخوردار است که می تواند کسری بودجه سال های آینده را پوشش دهد در حالی که روسیه و ایران بزرگترین متضرران کاهش قیمت نفت محسوب می شوند.

ملتهب شدن اوضاع در مرز یمن و عربستان سعودی می تواند بار دیگر قیمت را افزایش دهد که این مساله به نفع دولت ایران است که سیاست خشونت را در منطقه در پیش گرفته است.

مشخص نیست که آیا حوثی ها در سایه گسترش نفوذشان و استقرار آنها در شماری از استان های یمن، می توانند مانند سال دو هزار و نه، جنگی سریع را در مرز عربستان به راه بیندازند؟

اما باید گفت که بسیار بعید است ایران و گروه حوثی در هفته های آینده، برای افزایش قیمت نفت به گزینه نظامی روی آوردند اما در صورتی که روند کاهشی نفت برای مدت زمانی طولانی ادامه یدا کند، این احتمال وجود دارد.

هنوز چگونگی موضع روسیه که در هفته های گذشته یک هیات نظامی به صعده یمن اعزام کرده است مشخص نیست اما مسکو نیز برای دستیابی به منابع ارزی بیشتر، بر افزایش قیمت نفت اصرار دارد.
اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا حوثی ها نیابتا برای نجات اقتصاد ایران وبه بهای مشکل آفرینی برای ملت یمن، جنگ نفت را به جنگی نظامی تبدیل خواهند کرد؟
شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۳
کد مطلب: 4454
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *