۰

آینده تولید نفت شل در هاله‌ای از ابهام

در حالی که طی ماه‌های گذشته افزایش عرضه نفت شل عاملی برای کاهش قیمت نفت عنوان شده است اما رویترز خبر داد به دلیل هزینه‌های سنگین اکتشاف این نوع نفت در کشورهای رومانی و لهستان متوقف می‌شود.
آینده تولید نفت شل در هاله‌ای از ابهام
به گزارش «ميزنفت» به نقل از رویترز، شرکت شورون آمریکا اکتشافات نفت شل در لهستان را متوقف خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت شورن آمریکا تصمیم گرفته است تا اکتشاف نفت شل در لهستان را به دلیل اینکه نسبت به موقعیت‌های دیگر اکتشافی مقرون به صرفه نیست ادامه ندهد.

در ۳ سال گذشته شرکتهای اکسو موبایل، توتال و ماراتن هم اکتشافات نفت شل در لهستان را متوقف کرده‌اند.

شرکت شورن و دیگر شرکتهای انرژی با این ارزیابی که منطقه لهستان دارای ذخایر عظیمی از نفت و گاز شل است به این منطقه جذب شدند اما از زمانی که آنها کار اکتشاف را اغاز کردند ارزیابی آنها از میزان ذخایر به مرور کمتر شد و همچنین کار حفاری آنها به دلیل وضعیت جغرافیایی منطقه با مشکل مواجه شد از سوی دیگر بخش اجرایی این شرکت‌ها بارها از ابهام مقررات دولتی درباره حفاری‌های نفتی گلایه کردند.

طی چند ماه گذشته افت شدید قیمت نفت و انرژی شرکتهای بزرگ نفتی را وادار کرد که از سرمایه‌گذاری در این بخش عقب بکشند.

آینده نفت و گاز شل در کشور رومانی نیز در هاله‌ای از ابهام است، شرکت شورون در این کشور نیز فعالیت می‌کند.

ویکتور پونتا نخست وزیر کشور رومانی در ماه نوامبر سال گذشته گفت: احتمالاً رومانی به رغم تلاش‌هایی در این زمینه در آینده نفت شل نخواهد داشت.

دولتها در شرق اروپا به ویژه در لهستان، رومانی و لیتوانی به شدت به دنبال نفت شل هستند چرا که آنها این مسیر را به عنوان کاهش وابستگی به واردات انرژی از روسیه دنبال می‌کنند.

این کشورها واردات از روسیه را به دلیل تنش‌های کرملین آسیب‌پذیر می‌بینند ضمن اینکه ذخایر این کشورها در گذشته شکننده بوده است به هرحال شرق اروپا به دنبال تنوع بخشی به ذخایر نفتی خود و اساساً از طریق واردات گاز طبیعی مایع از قطر و نیز ایجاد شبکه خط لوله گاز غرب اروپا هستند.

طی چند هفته گذشته چندین شرکت حفاری بویژه در زمینه نفت شل ورشکست شده و یا از چرخه فعالیت خارج شده‌اند. روز گذشته نیز ۹۴ دکل حفاری نفت آمریکا به دلیل هزینه‌های زیاد و قیمت پایین نفت از دور فعالیت خارج شد و این ابهام وجود دارد که آیا نفت شل می‌تواند در آینده تهدیدی برای قیمت نفت محسوب شود و یا پرونده آن زود بسته می‌شود.
يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 5044
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *