۰

نظر پوتین درباره قیمت نفت

ولادیمیر پوتین گفت وی هیچ موضوع قابل توجهی در کاهش قیمت نفت نمی‌بیند و نوسان قیمت نفت از قبل انتظار می‌رفت.
نظر پوتین درباره قیمت نفت
به گزارش «ميزنفت» به نقل از ایسنا رئیس جمهور روسیه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست اقتصادی شرق گفت: این یک اولویت برای بانک مرکزی روسیه است که ذخایر ارزی خود را هدر ندهد. 
 
کاهش قیمت نفت که اصلی ترین صادرات روسیه را تشکیل می‌دهد اخیرا از دلایل اصلی کاهش ارزش روبل روسیه بوده است. 
 
پوتین در دیدار با همتای ونزوئلایی خود بر لزوم تلاش مشترک روسیه و ونزوئلا برای بالا بردن قیمت نفت تاکید کرد ولی به اقدام مشخصی در این زمینه از جمله کاهش عرضه اشاره نکرد. 
 
اوضاع اقتصادی هردو کشور تا حد زیادی به منابع مالی حاصل از فروش نفت وابسته است که قیمت آن از سال گذشته تاکنون به دلیل عرضه بیش از حد و عدم کاهش عرضه از سوی اوپک، تقریبا نصف شده است. 
 
نیکلاس مادورو رئیس جمهور روسیه پس از خضور در مراسمی در چین به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در آسیا، در پکن با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. 
 
دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: سران دو کشور درباره در جریان این دیدار خاطرنشان کردند که این قیمتهای بی ثبات به نفع دو کشور نیست و آنها باید تلاش خود را برای بالا بردن قیمت نفت بکار بگیرند. 
 
پسکوف افزود: اما پوتین همچنین این حقیقت را بیان کرد که اقدام مستقیمی در این زمینه انجام نخواهد شد و این امر یک فرایند بازاری خواهد بود. عوامل بسیاری وجود دارد که تاثیرگذار هستند و باید به دقت مورد توجه قرار گیرند. 
 
نیکلاس مادورو که اغلب نتایج لابی با اوپک را مثبت ارزیابی می‌کند، گفت: وی و پوتین درباره برخی برنامه ها برای ایجاد ثبات در بازار نفت به توافق رسیدند. 
 
وی به خبرگزاری ای وی ان گفت: این برنامه هر زمان که به طور کامل اجرا شدند مشخص خواهند شد.
 
یک منبع بلندپایه روسی به رویترز گفت: ونزوئلا یکی از اعضای اوپک است ولی روسیه در این سازمان عضویت ندارد. مسکو تاکنون تمایلی به کاهش عمدی تولید نفت خود برای بالا بردن قیمتها نداشته و انتظار نمی‌رود دیدار پوتین و مادورو نیز نتایج ملموسی در پی داشته باشد. 
 
اعضای نسبتا ثروتمند سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در حاشیه خلیج فارس سال گذشته با یک تغییر استراتژی اجازه دادند قیمتها پایین بیاید تا از سهم بازار خود در برابر رقبای خارج از اوپک دفاع کنند. 
 
اما یک رکود شدید و کمبود کالاهای مصرفی در ونزوئلا باعث شده که دولت این کشور به فکر بالا بردن قیمت نفت باشد. این کشور به دنبال توافقی بین اوپک و تولیدکنندگان خارج از این سازمان برای ایجاد ثبات در قیمتها است. 
 
روسیه میخواهد برای دفاع از سهم بازار خود تولید را بالا نگه دارد و اگر تولید خود را کاهش دهد دستکم در کوتاه مدت درآمدی را که به شدت به آن نیاز دارد از دست خواهد داد. 
 
جمعه ۱۳ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب: 8691
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *