۰

فلسفه رنگ تجهیزات دکل چیست؟

در ساختار اصلی دکل از رنگ های سرد مثل سفید، خاکستری... استفاده می شود تا رنگ های گرمی که برای ایزار ها بکار رفته بیشتر جلوه نمایند.
دکل جفاری - عصر نفت
دکل جفاری - عصر نفت
به گزارش ميزنفت، تاثیر رنگ ها بر سلسله اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک منشا بسیاری از رفتارها انسانی خواهد بود. در این رابطه روانشناسی رنگ و انتخاب رنگ های موثر می تواند تاثیرات روانشناختیی را برای استفاده کننده رنگ به همراه داشته باشد چرا که هر رنگ مولد تاثیرات فیزیکی و روحی خاصی بر روی بیننده است. رنگ ها به عنوان یکی از عوامل فیزیکی موجود در محیط کار می توانند در عمل کرد، آسایش، کارایی و ایمنی کارکنان نقش بسزایی داشته باشند.

اگر در طبیعت دقت کرده باشید عموما جانوران سمی و خطر ناک دارای رنگ های قرمز، سیاه و زرد می باشند، مغز نیز ناخداگاه با دیدن این رنگ ها شما را از خطر احتمالی آگاه می سازد.

در دکل حفاری به منظور آگاه سازی پرسنل از خطرات از تاثیر روان شناختی رنگ ها بهره گرفته شده است. ابزار یا تجهیزاتی که از پتانسیل خطر بلقوه برخوردارند ( ابزار تحت کشش، خطوط سیال یا تجهیزات تحت فشار و ابزار دوار) با رنگ قرمز مشخص می شوند و ابزار و تجهیزات متحرک و همچن مواردی که نیاز به توجه بیشتر دارند بارنگ زرد مشخص می شوند. رنگ زرد به دلیل قابلیت رویت بهتر در شب رنگ مناسبی برای ابزار متحرک محسوب می شود.

در ساختار اصلی دکل از رنگ های سرد مثل سفید، خاکستری... استفاده می شود تا رنگ های گرمی که برای ایزار ها بکار رفته بیشتر جلوه نمایند.

هر چند امروزه پنل حفار از فلز استیل ساخته و رنگ آمیزی نمیشود ولی در گذشته در رنگ آمیزی پنل از رنگ سبز استفاده می شد. نظر به توجه طولانی مدت حفار به پنل، رنگ سبز موجب رفع خستگی چشم و تمرکز بیشتر حفاری می شود علاوه بر این موجب آرامش و افزایش قدرت تصمیم گیری در شرایط بحرانی می شود. گفتنی است از رنگ سبز در اتاق کنترل، اتاق عمل... نیز با اهدافی مشابه استفاده می شود.
 
چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۷
کد مطلب: 9928
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *