۰
پایان کار مدیرعامل بی پی

میراث ۱۲۴ میلیارد دلاری باب دادلی

بی پی همانند سایر غول‌های نفتی باید درآمدها و جریان نقدی بخش نفت خود را صرف سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک کند. عصر گذار آغاز شده و شرکت‌های بزرگ صنعت نفت خود را برای این دوره آماده می‌کنند.
باب دادلی | میز نفت
باب دادلی | میز نفت
میز نفت| باب دادلی مدیرعامل شرکت بریتیش پترولیوم که پس از فاجعه دکل دیپ واتر هوریزن و نشت نفت در سال ۲۰۱۰ میلادی، مدیریت این غول انگلیسی را بر عهده گرفت، تا پایان سال جاری این سمت را واگذار خواهد کرد. برنارد لونی، جایگزین وی در هفته گذشته انتخاب شده است.

همانند همه غول‌های نفتی، شرکت بی پی با راهبری دادلی خود را با دنیای تشنه انرژی منطبق کرد، هرچند سوخت‌های فسیلی در نیمه دوم عمر خود قرار دارند. شرکت‌های نفتی علاوه بر متنوع کردن سبد محصولات خود برای تضمین سودآوری، باید در حوزه انرژی‌های نو نیز سرمایه‌گذاری کنند.

بی پی همانند سایر غول‌های نفتی باید درآمدها و جریان نقدی بخش نفت خود را صرف سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک کند. عصر گذار آغاز شده و شرکت‌های بزرگ صنعت نفت خود را برای این دوره آماده می‌کنند.

تعداد زیادی از شرکت‌های نوآور برای تصاحب فرصت‌ها وارد بازار شده‌اند. غول‌های نفتی با رقابت دشواری در دوره گذار فرارو‌، روبرو خواهند بود. مدیر عامل جدید بی پی باید مهم‌ترین و کاراترین منبع انرژی پاک را در سبد تولیدات بی پی بیابد. این غول انگلیسی، مالک هزاران پمپ بنزین در سراسر دنیا است که باید اقدامات لازم برای ایجاد مکان‌های شارژ خودروهای برقی در آن انجام گیرد.

بی پی از ارزش تجاری 124 میلیارد دلاری در بازار سرمایه برخوردار است و مدیران این شرکت به‌خوبی درک کرده‌اند که کسب و کار کنونی آن‌ها در دوره افول قرارگرفته و باید با خواسته‌های بازار و مصرف‌کنندگان تن دهند.
 
عبور از فاجعه خلیج مکزیک
دادلی توانست شرایط سیاسی پس از فاجعه نشت نفت در خلیج مکزیک را به خوبی مدیریت کند. اما مدیرعامل جدید با انتظارات سهامداران و بانک‌های سرمایه‌گذاری برای تغییر سبد سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های پاک روبرو است.

باب دادلی در چالش برانگیزترین دوره عمر بی پی، راهبری این شرکت را بر عهده داشته است. وی یک دهه پرچمدار مدیریت این غول انگلیسی بوده است. وی ۴۰ سال در بی پی سابقه کار داشته است. دادلی توانست جایگاه بی پی را دوباره به وضعیت پیشین بازگرداند و بار دیگر آن را به یک غول نفتی تبدیل کند.

در فاجعه دکل دیپ واتر ۱۱ نفر جان باختند و آسیب‌های زیادی به محیط زیست و جوامع محلی وارد شد. بی پی تا لبه سقوط پیش رفت و تاکنون بیش از ۶۵ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرده است. در نیمه دوم مدیریت دادلی یکی از بزرگ‌ترین سقوط‌های قیمت نفت روی داد و در یک دوره ۱۲ ماهه قیمت نفت از ۱۰۰ دلار به ۳۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی سقوط کرد.    

در سال گذشته بی پی توانست با دو برابر کردن سود خود به ۱۲.۷ میلیارد دلار و بیشترین رقم در ۵ سال اخیر و فراتر از انتظارات تحلیلگران صنعت برساند.  بی پی در حال خرید شرکت بی اچ پی بیلیتون از کسب و کارهای تولید نفت شیل به ارزش ۱۰.۵ میلیارد دلار است. باب دادلی پس از جدا شدن از بی پی بیش از ۴۰ میلیون پوند سهام نیز در چارچوب دریافت خواهد کرد. وی در دوره مدیریت بی پی ۱۱۶.۵ میلیون دلار حقوق دریافت کرده است.

دادلی ۶۴ ساله پس از تونی هایوارد، مدیریت بی پی را بر عهده گرفته بود. وی اولین آمریکایی تباری بود که مدیریت غول انگلیسی بی پی را عهده دار شد. وی با ادغام‌ها و تملک‌های کارا و سرمایه‌گذاری هنگفت در پروژه‌های جدید سود قابل قبولی برای سهامداران به ارمغان آورد. تا ۱۵ سال دیگر شرکت بی پی باید خسارت‌های فاجعه ماکاندو را پرداخت کند.  

پس از سقوط سهام بی پی در ژوئن ۲۰۱۰ میلادی، تاکنون شاهد افزایش ۶۰ درصدی سهام این شرکت بوده‌ایم. اما همچنان قیمت هر سهم نسبت به زمان پیش از حادثه ۲۴ درصد کمتر است.  در دوره سقوط قیمت نفت در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی بی پی با تغییر در سبد پروژه‌ها ۷۰۰۰ شغل را حذف کرد. گزارش وودمکنزی نشان می دهد بی پی در آستانه تبدیل شدن به بزرگ‌ترین شرکت بین‌المللی نفتی دنیا براساس میزان تولید قرار دارد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی بی پی ۵۰۰ میلیون دلار برای تولید سوخت‌های دارای کربن کمتر سرمایه‌گذاری کرد. پاداش پرداختی به ۳۶۰۰۰ کارمند بی پی نیز براساس کاهش میزان کربن پرداخت خواهد شد. این اقدام در جهت همراهی با خواسته‌های سهامداران گروه های حامی محیط زیست و دولت‌ها صورت می‌گیرد.
 
ورود بی پی به دهه 2020
برنارد لونی جانشین وی ۴۹ سال دارد و هم اکنون مدیر اکتشاف و تولید بی پی است. لونی از تقویت جایگاه بی پی و تحقق خواسته‌های جامعه برای انرژی‌های پاک‌تر و کاراتر سخن می‌گوید. بی پی از سوی سهامدارانش برای کاهش میزان کربن تولیدی تحت فشار قرار دارد و مدیرعامل جدید با آماده شدن شرایط باید پرچمدار تغییر باشد.

لونی ایرلندی که سابقه کار در میادین مختلف بی پی را داراست، از حامیان واگذاری سهام ۵.۶ میلیارد دلاری میدان‌های نفتی کانادا و تصاحب شرکت‌های صنعت شیل در تگزاس است. وی در سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان مهندس حفاری به استخدام بی پی درآمد. در سال ۲۰۱۶ میلادی و اوج گیری سقوط قیمت نفت، مدیریت بخش اکتشاف و تولید را بر عهده گرفت.

وی در میادین خلیج مکزیک، تایلند، دریای شمال و کانادا سابقه کار دارد. لونی در میان کارکنان بی پی به فردی خلاق مشهور است  که در چارچوب روش‌های سنتی خود را محصور نمی‌کند. بی تردید وی در راهی دشوار گام نهاده که برای ارزیابی عملکرد وی سال‌ها صبر کرد.
 

منبع: Financial Times
 
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب: 24954
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *