۰
دلیل افزایش قیمت گازوئیل در اروپا

پای روسیه در میان است

میز نفت - روزنامه اسپانیایی ال پائیس El Pais در گزارشی تأکید کرد که تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا باعث افزایش قیمت گازوئیل در سراسر این بلوک شده است.
جایگاه گازوئیل | میز نفت
جایگاه گازوئیل | میز نفت
به گزارش میز نفت، روزنامه اسپانیایی ال پائیس El Pais روز دوشنبه در گزارشی تأکید کرد که تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا باعث افزایش قیمت گازوئیل در سراسر این بلوک شده است.بر اساس این گزارش، افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به دلیل همه گیری کووید-19 و همزمان با افزایش قیمت نفت آغاز شد. با این حال، وضعیت تغییر کرده است، چرا که اتحادیه اروپا اکنون به مقدار گازوئیل بسیار بیشتری نسبت به توان تولیدش نیاز دارد.

به گفته این روزنامه، بیش از یک سوم سوخت همچنان از روسیه وارد می‌شود. اما تحریم نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه که برای فوریه 2023 برنامه ریزی شده، قیمت گازوئیل را افزایش داده است.

اقتصاددان ارشد ورتکسا Vortexa به این روزنامه گفت: گازوئیل در بین تمام محصولات نفتی روسیه سخت ترین روند جایگزینی را دارد. وی یادآور شد که از نظر تاریخی، نیمی از گازوئیل وارداتی اتحادیه اروپا از روسیه وارد شده است.

به گفته این نشریه، تعداد خودروهایی که از گازوئیل استفاده می کنند در بلوک اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی بیشتر از ایالات متحده یا آسیا است که تأثیر آن بر جیب مصرف کنندگان دوچندان می شود.

حمل و نقل جاده ای کالا که در آن بیشتر وسایل نقلیه باری از سوخت گازوئیل استفاده می کنند نیز از افزایش قیمت ها ضربه سختی خورده است. این امر باعث ایجاد یک اثر دومینویی بر کل زنجیره ارزش شده و تورم را تشدید کرده است.

استبان مورنو از شرکت تجزیه و تحلیل کالای کپلر Kpler در این باره گفت زمانی که تحریم اجرایی شود، اروپا باید تعداد زیادی از بشکه‌های گازوئیل را که اکنون از روسیه وارد می‌شود، با افزایش تولید خود یا واردات بشکه‌های بیشتر از کشورهایی مانند عربستان سعودی، هند یا ایالات متحده با قیمت بالاتر جایگزین کند.

یکی دیگر از عواملی که به کمبود گازوئیل کمک کرده است، تعطیلی پالایشگاه‌های نفتی است که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای اروپایی این سوخت را تولید می‌کردند و با دستور کار اروپا مبنی بر کاهش آلایندگی تعطیل شده‌اند.

در اوایل ماه ژوئن، اتحادیه اروپا با تحریم به تعویق افتاده نفتی روسیه به عنوان بخشی از بسته ششم تحریم‌ها موافقت کرد. بر اساس این تحریم، واردات بیشتر نفت خام روسیه از دسامبر و واردات فرآورده های نفتی از ماه فوریه به اتحادیه اروپا ممنوع خواهد شد.

منبع: تسنیم
جمعه ۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۲۰
کد مطلب: 33918
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *