۰
زمستانی که سخت‌تر شد

روزهای سیاه گاز در ایران

میز نفت - روزهای سیاه گاز ایران را شاهد هستیم؛ قطع گاز صنایع و نیروگاه ها، در کنار امکان قطع گاز مشترکان خانگی وضعیت بدی را ایجاد کرده است.
صنعت گاز | میز نفت
صنعت گاز | میز نفت
به گزارش میز نفت، مصرف گاز در بخش خانگی در حال ثبت یک رکورد جهانی است و به گفته مدیران شرکت‌ملی‌گاز این میزان مصرف چهارمین تولیدکننده گاز جهان را در وضعیت بحرانی قرار داده است. باوجود برودت کم سابقه هوا و بروز اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای نظیر قطع گاز ارسالی ترکمنستان، تاکنون شبکه در اکثر مناطق پایدار نگه داشته شده و فعلا گزارشی از قطعی گسترده گاز به‌دست نیامده است اما در عین حال همچنان خطر وجود دارد و در صورت افزایش مصرف و عدم صرفه‌جویی در کشورامکان وقوع شرایط پیش‌بینی نشده محتمل است.

مجموع گاز در اختیار کشور پس از شیرین‌سازی به حدود ۸۴۰ تا ۸۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد و مصرف ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده که در روزهای گذشته رخ داد، به معنای مصرف ۸۳ درصدی گاز در این بخش‌هاست و برای بخش‌های دیگر همچون صنایع عمده و نیروگاه‌ها تنها ۱۷ درصد گاز تولیدی کشور باقی می‌ماند.
   
با افزایش برودت هوا در روزهای گذشته، دما در مناطق شمالی کشور افت محسوسی داشته و در برخی نقاط میزان سرما به منفی ۱۷ درجه نیز رسیده‌است. سازمان هواشناسی کشور نسبت به استقرار توده هوای سرد در استان‌های شمال شرق، شرق و جنوب شرق، شمال غرب، دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، گلستان و مازندران تا پایان شنبه (۲۴دی) هشدار داد.

این شرایط سبب افزایش مصرف منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها و خسارت به صنعت کشاورزی شد. سازمان هواشناسی کشور توصیه کرد که مدیریت در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد. همچنین این سازمان ضمن اشاره به ادامه نفوذ سرما به عرض‌های جنوبی‌تر خاطرنشان کرده است که دیروز (۲۲دی) دمای هوا در حدود ۴۱۳شهر و ایستگاه هواشناسی به زیر صفر درجه رسیده و از فراگیری یخبندان در بخش وسیعی از کشور خبر داد.

کاهش دما در شرق کشور محسوس‌تر است به طوری‌که دیروز فریمان در خراسان رضوی با دمای منفی ۲۸درجه سلسیوس، سردترین شهر کشور شد و دمای هوا در حداقل پنج ایستگاه هواشناسی خراسان‌شمالی و خراسان رضوی سردتر از منفی ۲۰درجه سلسیوس شد. پس از فریمان، ایستگاه‌های سراب در آذربایجان شرقی با دمای منفی۲۶.۵، باخرز در خراسان رضوی منفی۲۵.۵،‌ قوچان در خراسان‌رضوی منفی ۲۳.۸،‌ کوسه در خراسان شمالی منفی ۲۳.۴، گلمکان در خراسان رضوی منفی ۲۱و تایباد در خراسان رضوی با دمای منفی ۲۰.۳سردترین ایستگاه‌های کشور بوده‌اند.

صبح دیروز کمینه دمای هوا در سرخس، نیشابور و مشهد مقدس نیز به حدود منفی ۱۸درجه سلسیوس رسید. با توجه به این‌که پایه گرمایش در بخش خانگی بر مصرف گاز قرار دارد، رکوردزنی مصرف قابل پیش‌بینی بود. به گفته عباس اعظمی، سخنگوی شرکت ملی گاز میزان مصرف گاز در روزهای گذشته رشد ۱۵۰میلیون مترمکعبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته و ادامه این وضعیت می‌تواند مشکلات فراوانی را برای تامین گاز ایجاد کند.
   
در همین خصوص محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت‌ملی گاز با تاکید بر این‌که اکنون در مرز هشدار مصرف گاز قرار داریم، می‌گوید: «چند عامل در بروز شرایط کنونی دخیل هستند، یکی موضوع تداوم همین وضع است؛ یعنی اگر یک روز رقم مصرف ۷۰۰ میلیون مترمکعب باشد مشکل نداریم اما اگر روز بعد هم مصرف در همین محدوده باشد مشکل خواهیم‌داشت، تداوم و فشار نقطه‌ای هم مهم است.

در کل اگر مصرف از عدد ۶۵۰ میلیون مترمکعب بالاتر برود، وارد شرایط بحرانی گاز شده‌ایم.»  مدیر دیسپچینگ شرکت‌ملی گاز تصریح کرد: «ما باید رقم مصرف را به زیر ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز برسانیم تا از این وضعیت خارج شویم؛ یعنی باید ۱۰۰میلیون مترمکعب کمتر از میزان کنونی مصرف داشته‌باشیم.»  جولایی خاموش‌کردن شش‌ساعته بخاری توسط مردم را یکی از راهکارهای کاهش مصرف عنوان کرد که می‌تواند میزان مصرف گاز را بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب کاهش دهد.
   
جواد اوجی، وزیر نفت در بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت‌ملی گاز گفت: اکنون روزانه نزدیک به ۷۰۵ میلیون مترمکعب (حدود ۷۰درصد گاز کشور) از پارس‌جنوبی برداشت می‌کنیم و آمادگی ۱۰۰ درصدی برای تأمین گاز با تدابیر اندیشیده‌شده است. وی با بیان این‌که افزایش ۶۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری معادل دو فاز پارس‌جنوبی است،از مردم خواست برای بهینه‌سازی مصرف تلاش کنند. البته وزیرنفت مشوق‌هایی نیز برای مشترکان خوش‌مصرف در نظر گرفته‌است.

به گفته وی، با هر یک درصد کاهش مصرف، مشترکان شامل ۳ درصد تخفیف گازبها می‌شوند و اگر مشترکی نسبت به مصرف پارسال خود ۳۰درصد صرفه‌جویی داشته‌باشد، گازبهای رایگان خواهد داشت.

اوجی علاوه بر مشوق‌های مالی برای کاهش مصرف، از مردم خواست برای تامین پایدار گاز، دمای خانه را روی ۱۸ تا ۲۱ درجه تنظیم کنند و با پوشیدن لباس گرم، این وزارتخانه را برای تامین انرژی یاری دهند.

دیروز نشست کارگروه هماهنگی و تامین پایدار سوخت زمستانی سال ۱۴۰۱ با حضور محمد مخبر، معاول اول رئیس جمهور در شرکت ملی گاز ایران و جواد اوجی، وزیر نفت برگزار شد.  

 
شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: 34759
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *