۰
​گازی که به تولید نرسید

فاز 11 بازهم تمدید شد!

میز نفت - درحالی‌که شرکت ملی نفت از سال گذشته چندین تاریخ را برای بهره‌برداری از فاز 11 پارس جنوبی اعلام کرده بود، وزیر نفت رسماً گفت گاز این فاز سال آینده به مدار تولید می‌آید.
سکوی گازی | میز نفت
سکوی گازی | میز نفت
به گزارش میز نفت، فاز 11 ازجمله پروژه‌های پردردی است که صنعت نفت کمتر به خود دیده است؛ پروژه‌ای که بارها میان شرکت‌های خارجی و ایرانی دست‌به‌دست شد و درنهایت، دولت دوازدهم تصمیم گرفت توسعه آن را به شرکت پتروپارس واگذار کند.

کار حفاری چاه‌های این فاز، در دولت روحانی کلید خورد و قرار شد، سکوی سوم فاز 12 پارس جنوبی از محل خود جداشده و روی چاه‌های فاز 11 نصب شود. خط لوله‌ای هم به پالایشگاه گازی در عسلویه کشیده شده تا گازترش، شیرین شود. این‌همه برنامه‌ای بود که دولت گذشته روی دایره ریخت و دولت سیزدهم، وظیفه تکمیل آن را بر عهده داشت.

وزیر نفت به استناد گزارش‌های شرکت ملی نفت، وعده داده بود گاز این فاز حداکثر در زمستان سال جاری به شبکه تزریق شود اما چنین نشد که هیچ، بلکه اتفاقت عجیب‌تری هم رخ داد. ماجرا مربوط به عملیات جدا کردن سکوی سوم فاز 12 بود که در حین اجرای عملیات، شناور اوشنیک دچار آسیب‌دیدگی شد و پروژه را نیمه‌کاره رها کرد.

این در حالی است که محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت چند روز پس‌ازاین اتفاق، به‌دروغ اعلام کرد که عملیات موفق بوده و کار در حال انجام است! گرچه دروغ وی سر از رسانه‌ها درآورد ولی وزیر نفت با تائید ضمنی شکست عملیات جابجایی سکوی گازی، اعلام کرد گاز این میدان، سال آینده به تولید برسد.

برای درک بهتر از سوء مدیریت شرکت ملی نفت، فقط کافی است به تعداد وعده‌های داده‌شده، دقت کرد:

خجسته مهر: تولید از فاز 11 پارس جنوبی، سال آینده آغاز می‌شود./ 6 آذر 1400
اوجی: تولید در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از مهرماه آغاز می‌شود./ 1 تیر 1401
اوجی: آغاز تولید فاز ۱۱ پارس جنوبی در زمستان امسال/ 6 شهریور 1401
خجسته مهر: تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌زودی آغاز می‌شود./ 14 آذر 1401
خجسته مهر: فاز ۱۱ پارس جنوبی تا بهمن‌ماه امسال وارد مدار تولید می‌شود/ 18 آذر 1401
خجسته مهر: تولید از فاز 11 به‌زودی عملیاتی می‌شود./ 22 آذر 1401
 
 
شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۲
کد مطلب: 35032
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *