۰

در چه صورتی نفت 100 دلاری می شود؟

میز نفت - این روزها اکثر کارشناسان و تحلیلگران بازر نفت خبر از نفت 100 دلاری می دهند .اوپک که همواره تعیین کننده قیمت جهانی نفت بوده می‌تواند قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.
قیمت نفت | میز نفت
قیمت نفت | میز نفت
به‌گزارش میز نفت ، پس‌از این‌که قیمت نفت خام آمریکا از 80 دلار در هر بشکه گذشت، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به این سوال که آیا قیمت نفت می‌تواند به 100 دلار در هر بشکه برسد گفت:« این امکان وجود دارد».

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا از 2014 به بیش‌از 100 دلار در هر بشکه نرسیده‌است، ولی اوپک دلیل اصلی بالا رفتن قیمت نفت تا 100 دلار در هر بشکه بوده و همچنین دلیل اصلی پایین آمدن آن زیر 100 دلار در هر بشکه است.

دلیل اصلی 100 دلاری شدن نفت خام آمریکا در 2008 این بود که اوپک تمایلی به افزایش تولید در سال‌های گذشته نداشت. اوپک بین سال‌های 2004 تا 2007،  1٫2 میلیون بشکه در روز به تولید خود اضافه کرد و به سایر کشورها اطمینان داد که نفت کافی در بازارها وجود دارد.

در این بین، تقاضای جهانی برای نفت در آن سال‌ها حدود 3٫2 میلیون بشکه در روز افزایش یافت درحالی‌که تولید نفت غیراوپک هم ثابت بود. به‌این‌ترتیب نگرانی در مورد عرضه نفت در آینده بالا رفت و این نگرانی قیمت نفت را در تابستان 2008 به حدود 150 دلار در هر بشکه رساند.

تولیدکنندگان بزرگ نفت رغبتی برای سرمایه گذاری بیشتر نشان نمی‌دهندتولید نفت آمریکا در 2008 افزایش یافت و این کشور طی 6 سال بعد از آن، حدود 5 میلیون بشکه در روز نفت به بازارها صادر کرد. این بازار جدید تهدیدی برای اوپک بود.

اوپک در ابتدا تلاش کرد این تهدید را با کاهش تولید خود مدیریت کند تا ثبات بازار حفظ‌شده و قیمت نفت بالای 100 دلار در هر بشکه باقی بماند. اما تولید نفت آمریکا روبه‌افزایش بود و بالاخره نفت 100 دلاری در 2014 شکسته شد. اوپک بلافاصله وارد یک جنگ قیمت برای بازپس‌گیری سهم بازار شد و تولید خود را افزایش داد که قیمت نفت را بیش‌از پیش پایین آورد.

قیمت نفت خام آمریکا بین تابستان 2014 و ژانویه 2015 نصف شد و یک‌سال پس‌از آن به کمتر از 30 دلار در هر بشکه رسید. برخی تحلیلگران عقیده داشتند دنیا دیگر شاهد نفت 100 دلاری نخواهد بود.

اما پیش‌بینی قیمت نفت با توجه به عکس‌العمل‌های متفاوت اوپک امکان‌پذیر نیست. صنعت نفت آمریکا ضربه سختی از جنگ قیمت اوپک خورد ولی نابود نشد. تولید نفت آمریکا در 2016 سقوط کرد ولی در 2017 به‌دنبال بهبود قیمت نفت افزایش یافت.

اوپک یک‌بار دیگر به سیاست متعادل کردن بازار با کاهش تولید بازگشت و این سیاست تا زمان همه‌گیری کرونا و سقوط تقاضا مؤثر بود.همه‌گیری کرونا بخشی از تولید را مخصوصاً در آمریکا متوقف کرد و حالا در شرایطی که تقاضا به سطح قبل‌از بحران کرونا بازگشته، عرضه و تقاضا هنوز به تعادل نرسیده‌است مانند اتفاقی که در 2007 افتاد. تعداد چاه‌های نفت آمریکا برای مقابله با افزایش قیمت نفت بالا رفته ولی مدت زیادی طول می‌کشد تا این چاه‌ها به تولید برسند و دراین‌بین، قیمت نفت بازهم بالا خواهد رفت. البته همه‌چیز بستگی به تصمیمات اوپک دارد.منبع : تسنیم
سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب: 31548
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *