۰
سرازیر شدن 33 میلیون بشکه نفت به طبیعت

10 آلودگی نفتی بزرگ جهان

در مجموع 10 حادثه نفتی بزرگ جهان که منجر به نشت نفت شده بین 32 تا 33 میلیون بشکه نفت به دریاها و برخی مناطق خشکی وارد شده است. بر اساس این گزارش که روزنامه گاردین آنرا منتشر کرده است فوران نفت از میدان نوروز در رده ششمین آلودگی نفتی بزرگ جهان قرار گرفته است که فاصله بسیاری با حادثه کویت دارد.
غرق نفتکش - عصر نفت
غرق نفتکش - عصر نفت
به گزارش ميزنفت، در مجموع 10 حادثه نفتی بزرگ جهان که منجر به نشت نفت شده اند بین 32 تا 33 میلیون بشکه نفت به دریاها و برخی مناطق خشکی وارد شده است.

جنگ خلیج فارس 1991
کویت / 8 میلیون بشکه
پس از دخالت آمریکا در آزادسازی عراق و حمله نطامی به این کشور به مواضع عراق، جنگنده ها و نیروهای عراقی در جریان عقب نشینی شیرهای چاه های نفت را باز کردند تا روند پیشروی نیروهای آمریکایی را مختل کنند. در نتیجه بزرگترین نشت نفت در تاریخ اتفاق افتاد. حدود 8 میلیون بسکه نفت خام به خلیج فارس نشت پیدا کرد. نفت نشت پیدا کرده از نظر اندازه بزرگتر از جزیره هاوایی بوده است. البته یونسکو اعلام کرده است که نشت نفت از چاه های نفتی کویت خسارت دائمی کمی را به اکوسیستم منطقه و صنعت ماهیگیری وارد کرده است.

حادثه نفتی کویت


دیپ واتر هوریزون 2010
خلیج مکزیک / 5 میلیون بشکه
نشت نفت از سکوی بریتیش پترولیوم در خلیج مکزیک به مدت 3 ماه ادامه یافت و به بزرگترین نشت نفت تصادفی در صنعت نفت تبدیل شد. انفجار سکوی نفتی دیپ واتر هوریزون در 20 آوریل 2010 میلادی عامل اصلی این نشت بزرگ نفتی بوده است. در این حادثه 11 کارگر که در این سکوی نفتی مشغول به کار بودند کشته و 17 نفر دیگر زخمی شدند.

در 15 جولای 2010 میلادی ، نشت نفت با درپوش گذاشتن بر این چاه نفتی متوقف شد ولی حدود 5 میلیون بشکه نفت خام وارد آبهای منطقه شد. پیش از مهار شدن نشت نفت برآورد شده است که روزانه 53 هزار بشکه نفت وارد آبهای خلیج مکزیک شده است.
نشت نفت خسارت بزرگی را به محیط زیست آبزیان منطقه و صنعت ماهیگیری و توریسم خلیج مکزیک وارد کرد.

نشت نفت در خلیج مکزیک

چاه نفتی ایگزتوک 1979 میلادی
خلیج کامپیچ مکزیک/ 3.3 میلیون بشکه
در ژوئن 1979 میلادی چاه نفتی واقع در خلیج کامپیچ به علت افزایش فشار دچار انفجار ناگهانی شد. در طی بیش از 10 ماه حدود 3.3 میلیون بشکه نفت خام به آبهای خلیج مکزیک نشت پیدا کرد .برای کاهش روند نشت نفت از این چاه ، مقادیر زیادی شن و ماسه، آهن و فولاد به چاه اصلی تزریق شد.

چاه نفتی ایگزتوک


آتلانتیک امپرس 1979 میلادی
ترینیداد و توباگو / 2.1 میلیون بشکه
در یک عصر توفانی در جولای 1979 میلادی، 2 نفتکش غول پیکر در سواحل ترینیداد و توباگو در دریای کارائیب با یکدیگر برخورد کردند. این حادثه به بزرگترین نشت نفت در پس برخورد نفتکش های بزرگ تبدیل شده است. پس از این حادثه نشت نفت از هر دو نفتکش غول پیکر آغاز شد و هر دو با آتش سوزی بزرگی روبرو شدند. انفجار در یکی از این نفتکش ها منجر به مرگ 26 خدمه آن شد.

آتلانتیک امپرس

دره ورگانا 1992 میلادی
ازبکستان/  2 میلیون و 60 هزار بشکه
حدود 2 میلیون و 60 هزار بشکه نفت از یک چاه نفت در دره ورگانا یکی از فعال ترین مناطق انرژی ازبکستان نشت کرد. گرچه در آن زمان این حادثه توجه رسانه ای چندانی را به خود جلب نکرد ولی به بزرگترین نشت نفت در مناطق خشکی تبدیل شده است.

دره ورگانا

میدان نفتی نوروز 1983
خلیج فارس/ 1.9 میلیون بشکه
در جریان جنگ ایران و عراق یک نفتکش با سکوی نفتی نوروز در خلیج فارس برخورد کرد و به این سکو خسارات زیادی وارد کرد. در پی این حادثه روزانه 1500 بشکه نفت به خلیج فارس نشت کرد ولی به دلیل آنکه اینجا یک منطقه جنگی بود، 7 ماه طول کشید تا عملیات تعمیر و بازسازی آن انجام شود.

میدان نفتی نوروز

ای بی تی سامر 1991 میلادی
ساحل آنگولا/ یک میلیون و 890 هزار بشکه
نفتکش ای بی تی در مسیر خود به سوی شهر رتردام دچار انفجار شد و آتش سوزی مهیبی در آن به وقوع پیوست. این در شرایطی بود که این نفتکش در 900 مایلی سواحل آنگولا قرار داشت. حدود یک میلیون و 890 هزار بشکه نفت در پی این حادثه به آبهای منطقه نشت پیدا کرد.

ای بی تی سامر

کاستیلو دی بلور 1983
خلیج سالدانا آفریقای جنوبی / یک میلیون و 860 هزار بشکه
6 اوت 1983 میلادی نفتکشی در 70 مایلی شمال غرب کیپ تاون /آفریقای جنوبی دچار آتش سوزی شد. این نفتکش حامل یک میلیون و 870 هزار بشکه نفت خام بود. البته تاثیر این حادثه بر ذخایر ماهی منطقه ناچیز اعلام شده است.

کاستیلو دی بلور

آموکو کادیز 1978 میلادی
بریتانی فرانسه / یک میلیون و 633 هزار بشکه
نفتکشی که در سواحل بریتانی در حال حرکت بود با طوفان شدیدی روبرو شد. این نفتکش بیش از 246 هزار تن نفت سبک حمل می کرد. این حادثه موجب جاری شدن نفت به کانال انگلیس شد. این حادثه منجر به مرگ بسیاری از آبزیان شد و به بزرگترین نشت نفت تا آن تاریخ در دریا لقب گرفت.

آموکو کادیز

نشت نفت اودیسی 1988 میلادی
700 مایلی ساحل نووا اسکاتیا کانادا/ یک میلیون بشکه
در نوامبر 1988 میلادی، نفتکش لیبریایی اودیسی که پر از نفت حمل شده از دریای شمال بود، از وسط به دو نیم شد و در 700 مایلی سواحل نووا اسکاتیای کانادا غرق شد.


منبع: گاردین
يکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۰
کد مطلب: 9722
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *