۰

حرکت شتابان دلار ستيزی در روسيه

کاهش ذخایر دلار در روسیه به کمترین میزان در تاریخ این کشوردر راستای دلار ستیزی،‌ روسیه سهم دلار را در ذخایر ارزهای خارجی این کشور به کمترین میزان در تاریخ این کشور رساند.
دلار - میز نفت
دلار - میز نفت
به گزارش میز نفت ، بانک مرکزی روسیه تلاش می‌کند وابستگی خود به دلار را به شدت کاهش دهد به همین منظور سهم دلار را در ذخایر خارجی این کشور به پایین‌ترین سطح تاریخی رسانده است. 

بانک مرکزی این کشور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر را به یورو، ین ژاپن و یوآن چین تبدیل کرده است. 

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی روسیه، سهم دلار آمریکا در ذخایر بین‌المللی روسیه طی سه ماه گذشته یعنی در فاصله ماه مارس و ژوئن ۲۰۱۸ به شدت کاهش یافته و از سهم ۴۳.۷ درصد به ۲۱.۹ درصد رسیده است. این کاهش ذخایر دلاری باعث شده که سهم یورو ۳۲ درصد و سهم یوآن چین به ۱۴.۷ درصد برسد و سایر ارزها به غیر هم حدود ۱۴.۷ درصد باشدکه شامل ۶.۳ درصد پوند انگلیس، ۴.۵ درصد ین ژاپن و ۲.۳ درصد دلار کانادا و یک درصد دلار استرالیاست.

کل سرمایه‌های بانک مرکزی در ارزهای خارجی و همچنین طلا با ۴۰.۴ میلیارد دلار  افزایش از جولای ۲۰۱۷ تا ژوئن 2018 به ۴۵۸.۱ میلیارد دلار رسیده است. 

روسیه در حال حاضر دامپینگ اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا را  هم در دستورکار دارد و در ماه آوریل شروع کرد و تنها در بهار گذشته به ۸۱ میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا چوب حراج زد که این دقیقا هم‌زمان با تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های تجاری و مقامات دولتی این کشور بود. 

کرملین به صراحت اعلام کرده که تحریم‌های آمریکا و فشارهایش تنها باعث شده روسیه ارز جایگزینی را برای دلار پیدا کند و مطمئن شود که امنیت اقتصادی کشورش تضمین است و دیگر کشورها نظیر چین و ایران هم چنین راهکاری را برای تغییر مبادلات دلاری با ارزهای ملی دنبال می‌کنند. میز نفت : فارس
جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب: 22813
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *