۰
خادمی مطرح کرد:

نگرانی بازار نفت از ظهور ترامپ

نائب رئیس فراکسیون نفت و گاز مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به برنامه های ترامپ برای افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش واردات این کشور،پیش بینی می شود تولید نفت آمریکا افزایش یابد.
هدایت الله خادمی - عصر نفت
هدایت الله خادمی - عصر نفت
به گزارش ميزنفت، «هدایت الله خادمی» نائب رئیس فراکسیون نفت و گاز مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا موجب مبهم شدن چشم انداز بازار نفت شده است و با توجه به برنامه های ترامپ برای افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش واردات این کشور، پیش بینی می شود تولید نفت آمریکا افزایش یابد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم با اشاره به اینکه تعداد بسیاری از اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ از چهره های نفتی هستند، گفت: به‌طور کل جمهوری خواهان در تجارت سلاح و نفت فعال هستند، درست بر خلاف دمکرات ها که تمرکزشان بر حوزه های بازرگانی و کشاورزی است؛ طی دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، وی مقررات سختی را برای تولید نفت در آمریکا وضع کرد و اجازه نداد محیط زیست این کشور فدای تولید نفت شود.

وی افزود: با توجه به اینکه هیلاری کلینتون هم اعلام کرده بود پیرو سیاست های اوباما به عنوان هم‌حزبی‌اش خواهد بود، شرکت های نفتی از همه توان خود برای پیروزی ترامپ استفاده کردند؛ حمایت شرکت های نفتی آمریکایی از جمهوری خواهان همواره وجود داشته است کما اینکه در انتخابات اسبق آمریکا، تعداد بسیاری از این شرکت ها از جرج بوش پسر حمایت کردند و در دوران ریاست جمهوری وی به سمت های کلیدی دست یافتند؛ دیگ چنی مدیرعامل سابق شرکت هالیبرتون و کاندولیزا رایس از مدیران شرکت شورون که چنی به معاونت بوش برگزیده و رایس هم وزیر امور خارجه آمریکا شد.

خادمی در تشریح سیاست های نفتی ترامپ گفت: رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا اعتقاد دارد که باید میزان واردات نفت این کشور کاهش یابد بویژه از عربستان؛ همین موضوع سعودی ها را نگران کرده است و خالد الفلاح، وزیر نفت عربستان به آمریکایی ها در این باره هشدار داده است ولی با توجه به برنامه های دولت آینده، عربستان نگران تر از سابق بنظر می رسد.

وی ادامه داد: ترامپ قصد دارد مقررات و قوانین زیست محیطی را لغو کند و تسهیلات بیشتری را در اختیار تولیدکنندگان نفت مستقل قرار دهد؛ تاکید او برای افزایش تولید نفت آمریکا در جهت کاهش شدید واردات، تحلیل صاحب نظران بازار نفت را به سمت کاهش قیمت نفت سوق داده است.

نائب رئیس فراکسیون نفت و گاز مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "هم‌اکنون میزان واردات نفت آمریکا بیش از 10 میلیون بشکه در روز است و در بازار نفت هم حداقل 2 میلیون بشکه مازاد عرضه وجود دارد"، گفت: ظرفیت فعلی شیل نفت هم 4 میلیون بشکه است که با توجه به کاهش قیمت نفت هم اکنون حدود 2.5 میلیون بشکه از آن تولید می شود؛ این بدان معناست که اگر ترامپ بخواهد برنامه خود را عملی کند میزان مازاد عرضه به حدود 4 میلیون بشکه در کوتاه مدت خواهد رسید که پیام بدی برای بازار نفت دارد.

خادمی در تشریح شرکت های مستقل آمریکایی گفت: قانون نفت آمریکا با سایر کشورهای نفتی متفاوت است و هر کسی در زمینش نفت داشته باشد صاحب نفت است؛ این قانون موجب شده ده ها هزار تولیدکننده جز و کوچک در این کشور فعالیت کنند که برای قدرت بیشتر، در هم ادغام شدند و ده ها شرکت مستقل تاسیس شدند؛ این شرکت ها چندان بنام نیستند و در رده شرکت هایی مانند اگزون موبیل، شورون، کونوکو و ... قرار ندارند لذا با ادغام در هم توانسته اند قدرت خوبی به دست بیاروند. این شرکت های مستقل بشدت از ترامپ حمایت کردند و امروز منتظر جبران حمایت خود از رئیس جمهور جدید هستند.

وی میزان تولید جهانی نفت را حدود 98 میلیون بشکه اعلام و خاطر نشان کرد: فقط باید منتظر ماند و دید چهره های نفتی آمریکا چه تصمیماتی را برای ترامپ کنار می گذراند و آیا او می تواند در برابر گروه های قدرتمند حافظ محیط زیست صف آرایی کند یا خیر اما در مجموع، نگرانی بر بازار نفت سایه انداخته است همانطور که با اعلام خبر پیروزی وی قیمت نفت حدود 3 دلار کاهش یافت.
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 15713
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *