۰

امضای توافق همکاری اوپک و اوپک گازی

اوپک و مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) موافقت کردند همکاری میان این دو گروه به خصوص در زمینه اشتراک آمار و اطلاعات بازار را گسترش دهند.
GECF | میز نفت
GECF | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بسیاری از اعضای اوپک در GECF حضور دارند، با این حال در مقایسه با اوپک که اقداماتی برای مدیریت بازار انجام می‌دهد، GECF بیشتر یک مجمع مشورتی است.

مجمع GECF که اعضایش شامل روسیه، قطر و ایران هستند، حدود ۷۰ درصد از ذخایر گاز قطعی جهان را در اختیار دارند و تحولات بازار جهانی گاز را دنبال می کنند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک و یوری سنتیورین، همتای وی در GECF با هدف تحکیم همکاری در زمینه تحقیقات و اشتراک بهترین شیوه ها، روز پنج شنبه تفاهم نامه ای را در مسکو امضا کردند.

بر اساس بیانیه این دو گروه، اوپک و GECF راه‌های مناسب دیگر برای همکاری بیش‌تر دو طرف را شناسایی خواهند کرد.

در یک دهه گذشته این گمانه‌زنی وجود داشته که GECF می‌تواند به یک اوپک گازی تبدیل شود و از طریق مدیریت عرضه، به کنترل بازارها بپردازد اما این گروه اصرار دارد که نقشش، ترویج گاز و تشویق به همکاری است.

بخشهای همکاری که در تفاهمنامه با اوپک مورد اشاره قرار گرفته است، شامل مونیتور بازار انرژی، تحلیل، مدل سازی و پیش بینی؛ مطالعات پژوهش بازار انرژی در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت و شیوه‌های تحقیقات، آمار و اطلاعات بازار انرژی و بخش‌ها و موضوعات دیگر مربوط به منافع و نگرانی‌های مشترک است.

این دو گروه اعلام کردند اوپک و GECF برای همکاری در جایی که ممکن و مناسب است به منظور تبادل اطلاعات و آمار، برگزاری دیدارهای کارشناسی و کارگاه‌های دوجانبه داخلی برای گسترش شناخت و تجربه و همکاری در سمینارها، کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها و انتشارات توافق کرده‌اند.

الجزایر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو هر دو گروه اوپک و GECF هستند، در حالی که آنگولا و عراق عضو اوپک و کشورهای ناظر GECF هستند.

قطر که بزرگترین صادرکننده LNG جهان است، پیش از این عضو اوپک بود اما در ابتدای سال ۲۰۱۹ از این گروه خارج شد.

جز کشورهایی که در اوپک حضور دارند، بولیوی، مصر، روسیه، ترینیداد و توباگو سایر کشورهای عضو GECF هستند. جمهوری آذربایجان، قزاقستان، هلند، نروژ، عمان و پرو نیز از کشورهای عضو GECF هستند.

بر اساس گزارش پلاتس، اعضای اوپک همچنین شامل عربستان سعودی، جمهوری کنگو، گابن، کویت و اکوادور هستند، با این حال اخیرا اکوادور اعلام کرده که این گروه را در ژانویه ترک خواهد کرد.منبع : ایسنا
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 24899
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *