۰

در پالایشگاه شازند چه خبر است؟

مدتی است پالایشگاه شازند اراک که بزرگترین تولید کننده بنزین با استاندارد یورو۴ در کشور است با مشکلات عدیده ای مواجه شده که در واقع این مشکلات می توانست با برنامه ریزی مناسب و اورهال به موقع هرگز ایجاد نشود.
در پالایشگاه شازند چه خبر است؟
به گزارش «ميزنفت» به نقل از فارس، حدود ۴ هفته گذشته واحد RFCC پالایشگاه شازند اراک از مدار تولید خارج شد که علت این خروج هدرروی کاتالیست در این واحد بود.

با خروج این واحد از مدار تولید تولید بنزین مرغوب پالایشگاه اراک نصف شد اما بالاخره در روز پنجشنبه ششم آذرماه بعد ازچندین بار باز و بسته شدن پی درپی واحد RFCC،این واحد آماده راه اندازی شد، اما این بار نیز به دلیل عدم اجرای دستورالعمل راه اندازی دوباره با مشکل مواجه و از مدار تولید خارج شد.

کارشناسان و متخصصان پالایشگاه امام خمینی می گویند: این اقدام ناشی از سعی و خطای غیرکارشناسی برخی مسئولان جدید پالایشگاه بوده که باعث هدر روی کاتالیستها از بخش رآکتور واکنشی به برج اصلی و جداسازی مواد هیدروکربنی می شود که در نهایت مسیرهای ورودی پمپها و سایر تجهیزات مملو از کاتالیست شد.

پس از آن بلافاصله عملیات راه اندازی متوقف و کارگران مشغول باز کردن تجهیزات و خارج کردن کاتالیستها شدند که مجددا زمان راه اندازی این واحد بنزین‌سازی برای چند روز یاچند هفته نامعلوم به عقب افتاد.

یکی دیگر از مسئولان پالایشگاه امام خمینی شازند اراک که در دوره جدید مشغول به کار شده است، می‌گوید: متاسفانه اقدامات یکسال گذشته در این پالایشگاه علاوه بر خسارتهای فراوان به تجهیزات و واحدها باعث زیانهای زیادی به خاطر عدم النفع تولید فرآورده‌های نفتی شده است و نظارتی نیز از سوی مسئولان وزارت نفت بر عملکرد این مجموعه عظیم و صنعتی کشور نیست.

باید تاکید کرد تا کنون بیش از ۶میلیارد دلار دراین پالایشگاه ۲۵۰ هزاربشکه ای سرمایه‌گذاری شده است که یقینا ارزش آن اکنون بیش از این‌ها است.

به همین دلیل ضروری است مسئولان صنعت نفت جهت پیشگیری از خسارتهای بیشتر نظارت بیشتری براین مجموعه عظیم کشور داشته باشند.
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب: 4051
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *